Debata na temat wożenia dziecka w foteliku rowerowym trwa od dawana, a tym, czy jest to dobra praktyka, czy nie – nie będziemy zajmować się w tym artykule. Chcieliśmy jednak skupić się na wariantach takiego rozwiązania, ponieważ jest ich kilka. Najpopularniejszym rozwiązaniem, o którym zapewne większość słyszała, jest to, gdy dziecko usadzane jest w foteliku przymocowanym do tylnego bagażnika rowerowego. Niewielu jednak wie, że istnieją także przednie foteliki rowerowe.

Co to jest?

przednie foteliki rowerowe

Zapewne zastanawiacie się teraz, jak jest to możliwe, a my już spieszymy z wyjaśnieniami. Przednie foteliki rowerowe mocuje się do kierownicy lub na ramie (wszystko uzależnione jest od typu i modelu roweru, jaki posiadamy). Dziecko siedzi pod brodą i przed klatką piersiową prowadzącego w taki sposób, aby ten mógł z łatwością wykonywać ruchy kierownicą i widzieć to, co dzieje się wokół). Jeśli chodzi o specyfikację przednich fotelików rowerowych, to najczęściej posiadają one profilowane oparcie, które zostało skonstruowane specjalnie w taki sposób, aby zapewniać komfort dziecku, które na głowie ma kask. Wysokie oparcie sprawia również, że główka dziecka jest sztywno osadzona w foteliku. Dodatkowo każdy przedni fotelik rowerowy powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, które powinny być zapięte na tyle mocno, by dziecko nie miało możliwości samo wydostać się z fotelika. Pasy są połączone ze sztywną częścią fotelika w trzech miejscach i zapinane specjalną klamrą bezpieczeństwa, która dzięki swojemu mechanizmowi raczej nie zostanie odpięta przez dziecko. Przednie foteliki rowerowe zostały skonstruowane w taki sposób, aby wożenie dzieci na rowerze stało się jak najbardziej bezpieczne, ale także komfortowe dla prowadzącego pojazd.

Co wybrać?

Ciężko stwierdzić, która wersja jest lepsza – przednie foteliki rowerowe czy może te osadzane z tyłu. Niewątpliwą i chyba podstawową zaletą tej pierwszej wersji jest zdecydowanie większa kontrola nad tym, co dzieje się z dzieckiem podczas jazdy. Wśród wad wymienić można jednak to, że w przypadku jakiegoś niefortunnego wypadku lub zderzenia się z kimś, to dziecko jest na pierwszej linii. Na rynku istnieje wiele firm sprzedających przednie foteliki rowerowe, aczkolwiek zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu, w pierwszej kolejności doradzamy zapoznać się z tym, czy w ogóle do naszego typu roweru nadaje się taki przedni fotelik rowerowy (tak, chcemy przez to powiedzieć, że nie ma uniwersalnych wersji). Po drugie warto zapoznać się ze specyfikacją i sprawdzić, czy rzeczywiście przedni fotelik rowerowy spełnia wszystkie wymogi, o których napisaliśmy powyżej.