Chociaż wszyscy pragną delikatnej, przyjemnej w dotyku i przede wszystkim zdrowej skóry, to niestety nie wszystkim jest to dane. I choć o nią dbamy, to nie zawsze zwykłe środki wystarczą. Czasem standardowe kosmetyki to za mało, a nasza skóra wymaga specjalnego traktowania. Tak jest w przypadku skóry atopowej. Kremy do skóry atopowej różnią się od zwyczajnych kosmetyków i spełniają specjalne zadania, jakie stawia przed nimi to schorzenie.

Czym jest atopowa skóra?

Młoda kobieta zasłaniająca usta wełnianym swetremSkóra atopowa pozbawiona jest specyficznej, ochronnej powłoki składającej się z wody i lipidów. Z tego powodu taka skóra jest bardzo sucha i szorstka w dotyku. Skoro więc organizm sam nie jest w stanie wytworzyć pewnych składników i ochronić skóry, musi zostać wyręczona przez kosmetyki, które przejmą ten ciężar. Kremy do skóry atopowej muszą spełniać szereg wymagań. Zawierające emolienty kosmetyki nie tylko natłuszczają skórę, ale także tworzą wokół niej nieprzepuszczalny płaszcz, który zapobiega utracie wody. Tłuszcz zatrzymuje ją w skórze, dzięki czemu ta pozostaje nawilżona. W skład kremów do skóry atopowej wchodzą takie substancje jak oleje roślinne i wosk, gliceryna, kwas hialuronowy czy kwasy tłuszczowe. Wszystkie one mają dbać o to, by zatrzymać skutki choroby. Warto jednak pamiętać, że taki rodzaj skóry jest bardzo wrażliwy i powinniśmy uważnie wybierać kosmetyki, unikając zbędnych substancji zapachowych i barwników, które w żaden sposób nie poprawiają działania kremu do skóry atopowej, a jedynie stanowią źródło podrażnień.

Jaki jest dobry krem do skóry atopowej?

Przede wszystkim nawilża. Po drugie skutecznie zatrzymuje wodę. Po trzecie łagodzi ból i swędzenia. Po czwarte niweluje zaczerwienienia. Po piąte, zmiękczają skórę. Po szóste, regenerują. Jak widać dobry krem do skóry atopowej powinien spełniać szereg najróżniejszych zadań. To nie jest zwykły krem nawilżający, to raczej zaawansowany specyfik dla osób o bardzo konkretnych potrzebach. Dlatego powinniśmy poświęcić swój czas na znalezienie najlepszej opcji, z najlepiej dobranym składem. Nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu, tym bardziej, że efekty działania dobrze dobranego kremu możemy odczuć niemal natychmiastowo.

Atopowe zapalenie skóry jest niestety chorobą nieuleczalną. Jedyne co można robić, to starać się, by objawy były jak najłagodniejsze. Dlatego, oczywiście oprócz odpowiedniego leczenia czy diety, tak ważna jest pielęgnacja skóry i stosowanie dobrze dobranych kremów do skóry atopowej. Nie tylko poprawią one jej wygląd, ale przede wszystkim sprawią, że będziemy lepiej się czuli, a choroba nie będzie już ani tak widoczna, ani tak uciążliwa.