Pożywne jedzenie i optymalna dieta jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego samopoczucia i zyskania energii do działań w ciągu całego dnia. Wobec tego należy przygotować właściwe posiłki, które dostarczą nam wszystkich składników odżywczych.

Właściwy składnik posiłków

Jednym z nieodłącznych elementów używanych do przygotowywania śniadania, obiadów, czy kolacji jest masło, które służy zarówno jako podkład do kanapek, czy rodzaj tłuszczu do smażenia. Jest ono powszechnie używane od wielu lat. Wytwarza się je od 3,5 tysiąca lat p.n.e., a geneza sięga okręgu euroazjatyckiego. Tamtejsze plemiona ubijały masło w maselnicach. Był to niezwykle popularny składnik pożywienia także w Egipcie. Dokładniej kontakt z masłem został wspomniany przez korsarza, który wizytując Beduinów na północno-wschodnim Synaju, miał okazję skosztować serów przypominających masło. Kolejne wzmianka na temat masła znajdują się w pismach Solona, czy Herodota. Także Hipokrates pisał o używaniu mleka krowiego do wytwarzania tego typu żywności. Również Stary Testament jest źródłem informacji dotyczących masła. Tak samo ludy celtyckie oraz Wikingowie i Normanowie znali sposoby wytwarzania tego tłuszczu, a nieznane było np. w okolicach basenu Morza Śródziemnego. Tam bowiem znacznie popularniejszym składnikiem potraw, który nadawał im konsystencji i aromatu była oliwa z oliwek. Również we Francji był to środek przez wiele lat nieznany.Do tego wspomnieć można problemy Kościoła Katolickiego, który nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić, do jakiego typu potraw masło należy i czy jego spożywanie nie uznać za grzech. Przez długie lata było ono jednak wytwarzane głównie w gospodarstwach rolnych, a pod obecną postacią trafiło na rynek tak naprawdę dopiero w okolicach XIX w. - pierwszym ośrodkiem produkującym je był Manchester.

Wady i zalety

Masło, jak powszechnie wiadomo, produkowane jest ze śmietanki. Mleko zostaje odwirowane, a śmietanka jest pasteryzowana w wysokiej temperaturze. Potem następuje proces pozbycia się substancji wytwarzających nieprzyjemny zapach, a następnie chłodzi się ją w celu krystalizacji tłuszczu. Najważniejszym jednak etapem jest zmaślanie, polegające na łączeniu się śmietanki z olejem w wodzie. W ten sposób powstaje produkt zwany masłem. Ma ono swoje wady oraz zalety. Jednym z najważniejszych składników jest cholesterol - bardzo potrzebny małym dzieciom w ich codziennej, gdyż pozwala budować im hormony sterydowe, a także rozwijać układ nerwowy, oraz buduje witaminę D, czy też sole kwasów tłuszczowych. Również zaleca się go jako składnik dietetyczny, dla kobiet w ciąży, gdyż nie zawiera izomerów trans szkodliwych dla płodów i wpływających negatywnie na masę dzieci przy narodzinach. Jednocześnie ten element diety jest wadą w przypadku osób starszych, gdyż w zbyt dużych ilościach, może wpływać na zwiększone ryzyko miażdżycy. Z pewnością zaletą masła jest jego naturalny proces powstawania oraz łatwiejszy w trawieniu tłuszcz, a wadą twarda konsystencja w niższych temperaturach - bo to w takich warunkach należy je przechowywać. Artykuł powstał we współpracy z https://poznajsienatluszczach.pl/2016/07/22/czym-jest-maslo/