W ciąży bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, ale także odpowiednia aktywność fizyczna. Odpowiednia aktywność fizyczna pozwala poprawić krążenie, spalić kalorie oraz dobrze wpływa na zdrowy sen. Jednak pomimo niezaprzeczalnych zalet uprawiania sportu trzeba pamiętać, że nie każdy sport jest odpowiedni dla osób będących w ciąży. Najgorsze są sporty podczas uprawiania, których można stracić równowagę czy też uderzyć się w brzuch.

Jednak nie tylko sam rodzaj sportu ma znaczenie jako przeciwwskazanie dla osób będących w ciąży. Trzeba zwrócić uwagę na cukrzycę, choroby serca, astmę czy też mają słabą macicę oraz ryzyko poronienia. Oczywiście ciężarne, które są w pełni zdrowe również nie mogą się przemęczać i powinny zaprzestać wykonywania ćwiczenia jeśli pojawią się u nich jakiekolwiek niepokojące objawy. Jeżeli podejmuje się wysiłku to powinien być on niezbyt forsowny.

Jakie ćwiczenia są polecane dla osób będących w ciąży?

AerobikOptymalną dawką ćwiczeń dla kobiet będących w ciąży jest około 30 minut dziennie. Większość lekarzy zaleca takie formy aktywności jak spacery, pływanie czy też specjalny aerobik dla kobiet w ciąży. Oczywiście przed każdą aktywnością fizyczną trzeba pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni. Należy także zadbać o wygodne ubranie i odpowiednie buty. Jednym ze sportów, które teoretycznie są bardzo dobre jest jazda na rowerze, jednak istnieje ryzyko przewrócenia się. Dlatego też lepszym pomysłem jest zdecydowanie się na rower stacjonarny. Jeżeli chodzi o bieganie to również jest to zalecane dla kobiet w ciąży, jednak należy pamiętać o zmniejszeniu obciążenia oraz skróceniu dystansu. Bardzo dobre korzyści przynosi pływanie. Nie powoduje ono dużego wysiłku, jednak należy dowiedzieć się u ginekologa czy nie występuje rozwarcie szyjki. Jeśli występuje taka sytuacja to niestety należy zrezygnować z pływania ponieważ grozi to zakażeniem płodu. Oczywiście na pływanie mogą zdecydować się nie tylko kobiety, które umieją pływać. Rozpocząć naukę pływania można nawet w 2 trymestrze ciąży. Tak jak w przypadku innych sportów tak samo w przypadku pływania należy pamiętać, aby nie ćwiczyć zbyt forsownie.

Sporty, które są odradzane

Oczywiście odradzane są wszelkie sporty takie jak koszykówka, siatkówka czy też piłka ręczna. Jest w nich bardzo duże ryzyko przewrócenia się czy też uderzenia w brzuch. Innymi sportami, które są zabraniane kobietom w ciąży jest podnoszenie ciężarów, wioślarstwo, sporty walki czy też narciarstwo, tenis i inne podobne sporty.

Ruch to zdrowie i należy o niego zadbać także w czasie ciąży. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom podczas całej ciąży kobieta będzie się lepiej czuła zarówno psychicznie jak i fizycznie. Warto więc zadbać o odpowiednią aktywność fizyczną.