Magnez to jeden z tych pierwiastków, który odgrywa istotną rolę w naszym organizmie, wpływając na funkcjonowanie wielu układów, począwszy od nerwowego, przez sercowo-naczyniowy, hormonalny i pokarmowy, a na immunologicznym skończywszy. Jego ubytki mogą zaburzać pracę mięśni, serca oraz mózgu. Z niedoborem magnezu boryka się wiele osób, ale na szczęście jest to problem, który można rozwiązać. Jednak zamiast od razu sięgać po suplementy z apteki, warto wypróbować naturalne produkty, zawierające ten makroelement w dużej ilości. Dorosłe osoby powinny przyjmować od 290 do 360 mg tego pierwiastka dziennie, w zależności od płci, wieku, trybu życia i stanu zdrowia. W jakich łatwo dostępnych produktach go znajdziemy?
Źródła magnezu w diecie
Magnez możemy oczywiście suplementować łykając specjalne tabletki, ale nie od dzisiaj wiadomo, że to co naturalne jest lepiej przyswajalne przez nasz organizm. Poniżej przedstawiamy listę kilku produktów, które są zdecydowanie wartymi uwagi źródłami tego pierwiastka.
1. Pestki dyni - naturalne źródło magnezu
To jedno z najbogatszych źródeł magnezu, ponieważ 100 gram pestek zawiera 540 mg tego makroelementu. Produkt jest o tyle cenny, że posiada jeszcze inne składniki pozytywnie wpływające na nasz organizm: witaminy z grupy B oraz cynk, potas i fosfor.
2. Otręby pszenne
Są kolejnym po pestkach dyni bogatym źródłem magnezu, zawierając 490 mg tego pierwiastka w 100 gramach.
3. Kakao - zawartość magnezu
Zawartość magnezu w 100 gram kakao wynosi 420 mg, dane te jednak dotyczą produktu w "czystej" postaci, która nie należy do zbyt smacznych. Można natomiast sięgnąć po gorzką czekoladę, najlepiej zawierającą przynajmniej 70% kakao.
4. Migdały - produkt bogaty w magnez
Na każde 10 dag migdałów przypada niespełna 300 mg magnezu - to najwięcej ze wszystkich orzechów. Lecz ten pierwiastek jest tylko jednym z wielu dobroczynnych substancji znajdujących się w migdałach. Są one znane również jako źródło potasu, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin: B2 i E.
5. Kasza gryczana
Poza magnezem, którego zawartość w 100 gramach produktu wynosi 218 mg, w kaszy znajdziemy również dużą ilość krzemu, związki potasu, fosforu, wapnia oraz witaminę B1 i PP.
6. Woda mineralna
Pamiętajmy jednak, by zajrzeć na etykietę butelki i wybierać tylko taką wodę, która zawiera co najmniej 200 mg magnezu na 100 ml. Wzbogacając dietę w tych kilka wymienionych przeze mnie produktów mamy szansę nie dopuścić do obniżenia poziomu magnezu w organizmie, a co za tym idzie do wystąpienia zaburzeń m.in. w układzie krwionośnym i nerwowym. Warto pamiętać też o tym, że magnez jest lepiej przyswajalny dzięki obecności witaminy B6. A wy, jakie macie sposoby na niedobory magnezu?