Konieczna wizyta u stomatologa
Każdy człowiek od pierwszych chwil swojego życia ma do czynienia ze swoim uzębieniem. W okresie, kiedy jesteśmy niemowlakami, nasi rodzice przechodzą trudny czas, bowiem zaczynają wychodzić nam ząbki. Dzieci w tym momencie swojego życia są bardzo nerwowe, a przyczyną są bolące dziąsła. Z wiekiem zęby zaczynają rosnąć, a kiedy mleczaki wypadają, pojawiają się zęby stałe. Zanim to jednak nastąpi bezwzględna jest wizyta w gabinecie, w którym lekarz stomatolog przebada uzębienie.
Czy do dentysty trzeba skierowanie?
Od 2015 roku w Polsce zmieniła się lista specjalistów, do których można się zapisać bez koniecznego skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Jak informuje NFZ na owej liście mieszczą się zawody związane z: ginekologią, położnictwem, stomatologią, wenerologią, onkologią i psychiatrią. Dzięki czemu każda osoba, która ma problemy chociażby z uzębieniem, nie ma konieczności zapisu najpierw do lekarza rodzinnego, a później do stomatologa, tylko bezpośrednio może zapisać się do dentysty. Warto jednak tutaj zaznaczyć, że w sytuacjach koniecznych, każde świadczenie bez względu na trudniący lekarza zawód, powinno być udzielone bez wymaganego skierowania, bowiem tak zapisane jest w kodeksie lekarskim.
Stomatolog dziecięcy - możliwe badania dla dzieci
Każdy rodzic może, dzięki Narodowemu Funduszowi Zdrowia, zapisać swoje dziecko do stomatologa, który ma obowiązek świadczyć następujące usługi: zabezpieczyć lakiem bruzdy zębów szóstych (do momentu uzyskania przez dziecko wieku siedmiu lat); lakierować wszystkie zęby stałe, impregnować zębiny zębów mlecznych, całkowicie opracować i odbudować ubytki w zębach mlecznych, kosmetycznie pokryć niedorozwój szkliwa w stałych zębach oraz leczyć kanałowo wszystkie zęby wraz z zakażonymi zębami jednokanałowymi. Dzięki takim przywilejom rodzice mogą czuć się spokojnie i są świadomi, że systematyczne wizyty u stomatologa nie muszą wiązać się z kosztami finansowymi, a przede wszystkim strachem u dzieci.
Stomatolog w ramach nfz dla dorosłych
Z kolei, jeżeli mowa o osobach dorosłych, to one również nie potrzebują uzyskać skierowania, co więcej część prywatnych gabinetów stomatologicznych daje możliwość rejestracji online. Lekarz stomatolog działający na rzecz NFZ ma obowiązek przeprowadzić u pacjenta stomatologiczne badanie lekarskie wraz z instruktażem higieny jamy ustnej; odbyć trzy razy w roku badanie kontrolne uzębienia pacjenta; leczyć próchnicę zębów wraz z wypełnieniem (wyjątkiem jest tylko leczenie zębów przednich – od trójki do trójki); leczyć, w razie konieczności kanałowo zęby jednokanałowe; usunąć złogi nazębne oraz leczyć zmiany na błonie śluzowej jamy ustnej i wiele innych badań. Większość społeczeństwa nie jest świadoma jak długa jest lista zabiegów, które musi wykonać lekarz stomatolog podczas rutynowej wizyty w ramach NFZ. Dlatego niestety coraz większy odsetek ludzi boi się ponoszenia kosztów finansowych w związku z badaniami stomatologicznymi. Jest to ogromny błąd, bowiem nie ma lepszej inwestycji, jak właśnie w uzębienie. Bowiem, z pewnością każda osoba, choć raz w życiu miała do czynienia z bólem zęba i jest świadoma, jaka jest to udręka. Dlatego, w związku z tym, że nie ma konieczności uzyskania skierowania do stomatologa, należy korzystać ze wspomnianych usług w przysługujących wymiarach w sposób systematyczny.
Jak zapisać się do dentysty na nfz?
Stomatolog jest jednym z tych specjalistów, do którego niepotrzebne jest skierowanie od lekarza z tzw. POZ, czyli Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Najpierw należy wybrać gabinet stomatologiczny, który mieści się w dowolnej publicznej placówce zdrowia albo w prywatnej, która posiada oznakowanie tablicą informującą o umowie na leczenie stomatologiczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, co umożliwi bezpłatne skorzystanie z określonego katalogu usług stomatologicznych w gabinecie prywatnym. Następnie należy udać się lub zadzwonić do wybranego gabinetu stomatologicznego i zarejestrować na wizytę.
Czy do chirurga szczękowego trzeba mieć skierowanie?
Wprawdzie do stomatologa nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, jednak w skomplikowanych problemach stomatologicznych, konieczna może okazać się interwencja chirurga szczękowego. Ten rodzaj specjalizacji nie znajduje się na liście tych, z których można korzystać bez skierowania. Jeśli konieczne jest skorzystanie z porady lekarza tej specjalności, należy poprosić lekarza z POZ o skierowanie do chirurga szczękowego. Warto wiedzieć, że takie skierowanie jest ważne do chwili ustalenia terminu pierwszej wizyty u specjalisty. Natomiast tak długo jak istnieją problemy zdrowotne pacjenta, każda kolejna wizyta jest kontynuacją rozpoczętego leczenia i nie wymaga skierowania.