Aby efektywnie schudnąć trzeba zmienić swoje negatywne nawyki żywieniowe. Zdrowemu stylowi życia nie sprzyjają przetworzone posiłki, napoje gazowane, cukry proste czy nieregularność w jedzeniu. Zastosowanie kilku podstawowych kroków w drodze do zdrowego życia, może przynieść zdumiewające efekty. Mówi się, że za sukces w odchudzaniu w 80 % odpowiada prawidłowo dobrana dieta. Aby utrzymać efekty nie można od razu po zrzuceniu zbędnych kilogramów powrócić do starych nawyków i od nowa przybrać na wadze. Zdrowa dieta powinna stać się stylem życia i na zawsze wpisać się w codzienną rutynę. Od czego zacząć? Od zdrowego śniadania.

Kilka słów na temat dietetycznych śniadań

ŚniadanieDietetycy twierdzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza energii na cały dzień. Co w takim razie położyć na talerzu, by zdrowo rozpocząć dzień na diecie? Przede wszystkim węglowodany złożone, do których należy: chleb razowy czy płatki owsiane, białko oraz porcję warzyw i owoców, które dostarczą niezbędne witaminy. Białko to idealny pomysł na śniadanie, ponieważ zapobiega atakom głodu i daje zastrzyk energii. Białka należy szukać w jajku lub jogurcie greckim. W takim układzie na śniadanie świetnie sprawdzi się kanapka z chleba pełnoziarnistego (najlepiej na zakwasie) z sałatą, pomidorem, jajkiem i ulubiona wędlinką lub owsianka z porcją owoców i jogurtem. Na diecie doskonale zadziała błonnik, który reguluje pracę jelit, usuwa toksyny z organizmu i zapewni uczucie sytości. Takie właściwości posiada np. siemię lniane (opisywane w kategorii super food), którym można wzbogacić poranną owsiankę. Podczas zażywania błonnika, należy pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody, by nie spowodować zaparć. Oprócz siemienia, błonnik znajdziesz w migdałach, pestkach słonecznika czy kaszy jaglanej. Dietetycy radzą , by pierwszy posiłek zjeść maksymalnie do godziny po przebudzeniu, by pobudzić organizm do spalania tłuszczu. Śniadanie spowoduje mobilizację układu trawiennego, a odpowiednio dobrane składniki zapobiegną podjadaniu w ciągu dnia i zmniejszą ochotę na niezdrowe przekąski.

Poranny posiłek

Część osób rezygnuje z porannego posiłku, nie mogąc przełknąć choćby kęsa. W takim przypadku sprawdzą się koktajle, których przygotowanie nie zajmuje dużo czasu, a wartość odżywcza zblendowanego płynu jest bezcenna. Przykładowy koktajl może zawierać liście jarmużu, banan, który osłodzi napój, mleko roślinne lub zwierzęce ( w zależności od upodobań lub alergii), a nawet płatki owsiane czy jaglane. Wystarczy wszystko zmiksować, jeśli ktoś ma potrzebę dosłodzić miodem lub innym naturalnym słodzikiem, a tak rozpoczęty dzień na pewno będzie pełen energii i mocy.

Pierwszy posiłek dnia warto poprzedzić szklanką wody z sokiem z cytryny, która pobudzi metabolizm.