W okresie jesienno-zimowym powraca jak bumerang temat zapotrzebowania na witaminę D. Często mówi się o jej suplementacji, bo w miesiącach zmniejszonej podaży na słońce, nasz organizm ma trudności w jej wytwarzaniu. Czy warto więc mu pomóc, sięgając np. po witaminy w kapsułkach lub odpowiednio się odżywiając?

D2 a D3

Witamina D wraz z witaminami A, E i K należy do tej grupy substancji, które rozpuszczają się w tłuszczach. Do tego jest magazynowana w organizmie. witamina D jako suplementCo ciekawe, witamina D występuje w pożywieniu pod dwiema postaciami, jako:

  • witamina D2 - inaczej ergokalcyferol, jej źródłem są niektóre rzadko spotykane grzyby
  • witamina D3 - cholekalcyferol, można ją znaleźć w niektórych pokarmach zwierzęcych: tłustych rybach i żółtkach jaj

Witamina D a jej rola w organizmie

Funkcją, jaką pełni w organizmie ta substancja jest m.in. ułatwienie wchłaniania wapnia z jelita cienkiego, a także absorpcję zwrotną wapnia z nerek. Ponadto bierze udział w odbudowie tkanki kostnej i poprawia odporność organizmu. Podsumowując: witamina D reguluje gospodarkę wapniową w organizmie.

Skąd brać witaminę D?

Najpowszechniejszym źródłem witaminy D są promienie słoneczne. A konkretnie, skóra wystawiona na ich działanie zaczyna produkować tę substancję. W naszym klimacie niestety nie mamy możliwości korzystania z dobrodziejstw słońca przez cały rok, stąd też nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D, bazując wyłącznie na tym źródle. Należy więc szukać jej w pożywieniu. Tych jednak też nie jest wiele. Warto tutaj wymienić tłuste ryby, takie jak: tuńczyk, miecznik, łosoś i makrela, oleje z wątroby ryb, wątrobę wołową, żółtka jaj i niektóre rzadkie gatunki grzybów.

Skutki niedoboru witaminy D

Co nam grozi, jeśli nie zadbamy o odpowiedni poziom tej witaminy w naszym organizmie? Najpowszechniejszym schorzeniem jest krzywica - choroba kości. Jako skutek wywołany przez niedobór witaminy D wymienia się również osteoporozę. Na liście poważnych chorób powiązanych ze zbyt małym poziomem witaminy D znajdują się ponadto: astma, choroby serca, depresja, nadciśnienie, stwardnienie rozsiane czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Co daje dostarczanie odpowiedniego poziomu witaminy D?

Do korzyści z zapewnienia właściwej dawki witaminy D należą m.in.: zapobieganie złamaniom kości i osteoporozy u osób starszych, łagodzenie stanów depresyjnych, zwiększenie siły mięśni w kończynach dolnych i górnych. Suplementujecie witaminę D? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!