Nie da się ukryć, że cukier otacza nas z każdej strony. Mówi się, że dorosła osoba spożywa nawet do 50 kg cukru rocznie. Ta forma węglowodanów wytwarzana przez rośliny może nieprzyjemnie odbić się na naszym zdrowiu, jeśli nie będziemy wiedzieć jak ją dawkować. Patrząc na oficjalne zalecenia WHO ( Światowej Organizacji Zdrowia) sprzed kilku lat, maksymalna dawka cukru dodanego to 50 gram na każde spożyte 2000 kilo kalorii. Czy to dużo? Zaledwie dziesięć łyżeczek. Niestety ostatnimi czasy WHO obniżyło tę normę, aż o połowę, ograniczając nas do maksimum 25 gram cukru dziennie! Dla tych, którzy czują się bezpieczni nie spożywając słodyczy, mamy niestety złe wieści. Aktualnie cukier możemy znaleźć wszędzie: w jogurtach, musli, sosach a nawet pieczywie!
Cukier niejedno ma imię
Jak się okazuje, producenci żywności lubią z nami grać w skojarzenia. Można to zaobserwować analizując dowolny skład naszego ulubionego produktu. Wydaje się, że nie ma tam cukru? Cóż, może tylko na pierwszy rzut oka, gdyż cukier może się tam znajdować pod postacią np.: maltodekstryny, zagęszczonego soku, miodu, fruktozy, dekstrozy czy nawet syropu ziemniaczanego. To niestety tylko niektóre przykłady substancji ukrywających w sobie cukier. Następnym razem robiąc zakupy warto więc zwrócić uwagę na skład produktu tak, aby mieć pewność czy i pod jaką postacią cukier kupujemy.
Ja i mój cukier
Skoro już wiemy, że cukru uniknąć nie będzie łatwo, warto się z nim troszkę zaznajomić. Szkoła podstawowa nauczyła nas, że wszystkie pochłaniane przez nas węglowodany, rozkładane są finalnie na cukry proste zwane także glukozą. Jest to jedyna forma, którą nasz organizm może wykorzystać. Odpowiednia ilość glukozy jest nam niezbędna do prawidłowego działania organów wewnętrznych oraz mózgu. Nadmiar tego składnika powoduje niestety przyśpieszone starzenie tkanek i zaburzenia układu nerwowego, dlatego też powinniśmy z niezwykłą ostrożnością podejść do tego tematu.
Zdrowsze oblicze cukru
Mając na uwadze nasze zdrowie i to jak duży wpływ na nasze życie ma spożywany codziennie cukier, powinniśmy zadbać o to, aby zjadać go w jak najzdrowszej postaci. Obecnie na rynku możemy kupić np. cukier trzcinowy nierafinowany, który w swoim składzie, dzięki zawartości melasy, posiada czynniki odżywcze pochodzące pierwotnie z trzciny cukrowej. Zwykły cukier kuchenny po podaniu rafinowaniu zostaje całkowicie pozbawiony melasy, przez co traci również wartości odżywcze. Wiedząc to, warto wybierać cukier trzcinowy nierafinowany, jako zdrowszy, bardziej przyjazny organizmowi zamiennik.