Większość chorób kręgosłupa jest nabyta, a ich źródło tkwi w niewłaściwym stylu życia: siedzącym trybie pracy, braku ruchu i nadwadze. Z bólem pleców warto zawalczyć, uprawiając sport. Tylko jakie wybrać dyscypliny, aby sobie nie zaszkodzić? Przeczytajcie!

Pływanie i aerobik w wodzie

To najpopularniejszy sport dla osób, które zmagają się z dolegliwościami ze strony kręgosłupa. Pływanie aktywizuje wiele partii mięśni, w tym mięśnie pleców a równocześnie pozwala odciążyć stawy. Woda łagodzi odczuwane dolegliwości bólowych. Osoby nie potrafiące lub bojące się pływać mogą zdecydować się na aqua aerobik, który nie tylko wzmacnia mięśnie, ale również niweluje nagromadzony w naszym ciele stres.

Treningi z fitball

To nic innego jak ćwiczenia wykonywane z piłką do fitnessu. To prosty przyrząd wykonany z PCV, na którym można się położyć, czy bez problemu go unieść. Ćwiczenia z fitballem wzmacniają mięśnie, ale też sprzyjają chudnięciu. Dzięki takim treningom mięśnie kręgosłupa się rozluźniają, napięcie ustępuje, tym samym odciążając stawy.

Joga

joga - asana pies z głową w dół

Odpowiednio wykonywane asany, czyli "figury", pozwolą uelastycznić mięśnie i ścięgna, likwidując bóle kręgosłupa. Wśród zalecanych ćwiczeń można wymienić np. psa z głową w dół, drzewo czy wojownika. W jodze ważna jest również praca z oddechem, która działa na nasz organizm odprężająco i likwiduje napięcia.

Jazda na rowerze

Na pozór wybór tej dyscypliny nie wydaje się oczywisty. Jadąc na rowerze wzmacniamy m.in. te mięśnie, które odpowiadają za stabilizację ciała. Spokojne przejażdżki dobrze też działają w przypadku problemów ze stawami.

Których aktywności unikać przy schorzeniach kręgosłupa?

Wyżej pisałam o tym, co warto ćwiczyć, ale dobrze też posiąść wiedzę o tym, za jakie dyscypliny lepiej się nie zabierać. Do sportów, których nie polecam osobom cierpiącym z powodu bólu pleców należą: wioślarstwo, biegi długodystansowe, boks, podnoszenie ciężarów, crossfit, biegi narciarskie oraz sporty kontaktowe, z uwagi na duże ryzyko kontuzji. A które sporty Wam pomagają zredukować bóle pleców?