Na rynku dostępnych jest wiele środków, które zapewniają kobietom komfort w trakcie menstruacji. Panie mają różne predyspozycje i od lat toczy się dyskusja, co jest lepsze podpaski czy tampony, a popularnością cieszy się kubeczek menstruacyjny. Choć jest to towar innowacyjny i budzący wiele kontrowersji coraz więcej kobiet przekonuje się do tego rozwiązania i co istotne zazwyczaj są zachwycone i już nie wracają do innych zabezpieczeń

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjnyŚrodek higieniczny zwany kubeczkiem menstruacyjnym wykorzystywany jest przez kobiety w trakcie miesiączki. Wygląda jak elastyczny kapturek i jest wykonany gumy, silikonu lub tworzywa termoplastycznego TPE. Jego głównym celem jest zbieranie krwi menstruacyjnej, co odróżnia go od metod tradycyjnych, które ją wchłaniają. Poza tym kubeczek menstruacyjny jest środkiem wielokrotnego użytku i przy odpowiednim dopasowaniu oraz oczywiście pielęgnacji może być używany nawet przez kilkanaście lat. A to sprawia, że jest to najbardziej ekonomiczny środek higieniczny.

Doskonałe zabezpieczenie

Jednym z najważniejszych problemów na początku stosowania kubeczek menstruacyjnego jest jego dopasowanie i sama aplikacja do wnętrza pochwy. To wymaga wprawy i producenci podkreślają, że zazwyczaj wystarczą dwa –trzy cykle, by nauczyć się go używać. W praktyce jest to prostsze niż aplikacja tamponu i zdecydowanie bardziej wygodne. Przede wszystkim nie podrażnia ani nie ociera wrażliwej części ciała. Kubeczek menstruacyjny dostępny jest w różnych kształtach i wymiarach, a odpowiednie dopasowanie zależnie jest od wieku, budowy ciała, ilości przebytych porodów, a tym samym siły mięśni pochwy, a także od obfitości miesiączek. Warto więc przed wyborem dokładnie przestudiować konkretne wytyczne zamieszczane na stronach producentów. Poza tym koniecznie trzeba zdezynfekować kubeczek menstruacyjny przed pierwszym użyciem oraz dbać o higienę przy każdym zakładaniu oraz wyciąganiu miseczki. Zawsze należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Sam kubeczek menstruacyjny zgina się w palcach w kształt liter „c” lub „s” lub w pąk róży i wsuwa do pochwy zdecydowanie płycej niż tampon.