Bardzo często wizyty u dentysty wiążą się z lękiem oraz stresem. Jednak w XXI wieku nie powinniśmy obawiać się bólu, czy niechcianych uszkodzeń. Rozwój technologii spowodował, że wizyty u stomatologa przebiegają prawidłowo oraz bezboleśnie. Warto przekonać się, czym zajmuje się stomatolog oraz co może zagwarantować nam Narodowy Fundusz Zdrowia.

Stomatologia – co to jest

Stomatologia, czyli dentystyka jest jednym z działów medycyny, który zajmuje się leczeniem oraz funkcjonowaniem zębów, przyzębia oraz języka, błony śluzowej i tkanek znajdujących się w jamie ustnej. Dentysta zajmuje się również stawem skroniowo-żuchwowym. Najbardziej znanymi zabiegami stomatologicznymi są: leczenie kanałowe, wybielanie zębów oraz lakowanie. Chcąc mieć zdrowy uśmiech, należy codziennie dbać o swoje zęby, gdy jednak pojawi się na nich próchnica oraz ubytki, konieczna jest wizyta u profesjonalnego stomatologa. Stomatologia dzieli się na różne działy. Wśród nich znajduje się pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca – tutaj badana jest odmienna budowa zgryzu dzieci oraz budowa zębów. Wymienić należy również ortodoncję, zajmującą się profilaktyką oraz leczeniem wszelkich wad zgryzu, a także wad szczękowo-twarzowych. Innym działem jest stomatologia zachowawcza zajmująca się leczeniem próchnicy oraz profilaktyką. Znanym działem jest także endodoncja, gdzie leczy się miazgi zęba i tkanek, periodontologia zajmująca się leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej. Rozbudowana jest również stomatologia estetyczna, czyli chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa oraz protetyka stomatologiczna.

Jak pracuje stomatolog?

Zawód dentysty jest bardzo trudny oraz odpowiedzialny. Aby wszystkie zabiegi przebiegały jak najlepiej, trzeba wykazać się cierpliwością oraz starannością. Stomatolog leczy chore zęby, dziąsła oraz błonę śluzową jamy ustnej. W zakres działań dentysty wchodzi również korygowanie wszelkich wad zgryzu, protetyka oraz udzielanie swoim pacjentom cennych informacji dotyczących pielęgnacji oraz higieny jamy ustnej. Dentyści mogą liczyć na zatrudnienie w zakładach publicznych, świadczących usługi na Narodowy Fundusz Zdrowia. Są to gabinety dentystyczne znajdujące się w szkołach, szpitalach, przychodniach rodzinnych, a także klinikach prywatnych. Aby móc założyć własną działalność, co często zwiększa zyski dentysty, należy przepracować kilka lat w zawodzie oraz zdobyć konieczne doświadczenie.

Stomatologia –co gwarantuje NFZ

NFZ umożliwia pacjentom leczenie kanałowe, ale tylko od trójki do trójki. Za kolejne należy zapłacić samemu lub zwyczajnie je wyrwać, co jest refundowane. Jednak kobiety po ukończeniu czterdziestego drugiego roku życia i po urodzeniu dziecka mogą leczyć wszystkie zęby kanałowo za darmo. Również próchnica refundowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, tak samo jak lekarstwo oraz plomby. Te jednak nie są białe, a srebrne – amalgatowe, które z biegiem czasu czernieją. Na znieczulenie miejscowe także możemy liczyć wybierając się na NFZ, podobnie jak na prześwietlenie, które przysługuje nam dwa razy w roku. Tekst został przygotowany we współpracy z gabinetem stomatologicznym: Kamamed.pl.