Osoby posiadające wadę wzroku mają dwa wyjścia. Mogą nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Noszenie okularów na co dzień nie sprawia żadnych kłopotów. Inaczej jest w przypadku, kiedy chce się uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Może być to pływanie na basenie czy gra w siatkówkę. W takim przypadku okulary mogą już sprawiać problem. Rozwiązaniem jest zastąpienie ich soczewkami kontaktowymi. Soczewki kontaktowe Dailies Total 1 to dla wielu osób także aspekt estetyczny. Trzeba jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są różne soczewki. Warto zatem wiedzieć czym się od siebie różnią.

Soczewki kontaktowe twarde i miękkie

Soczewki kontaktowe podzielić można na te miękkie i twarde. To, co łączy oba rodzaje tych soczewek to sposób pielęgnacji. Zarówno soczewki miękkie, jak i twarde należy zdejmować na noc, płukać i umieszczać w specjalnym płynie. Są jednak i znaczące różnice między tymi typami soczewek. Soczewki twarde stosowane są w przypadku konkretnych dolegliwości. Przykładem może być tu dolegliwość związana ze stożkiem rogówki lub duża wada wzroku. Soczewki twarde polecane są także osobom z zespołem suchego oka. To, co charakteryzuje ten rodzaj soczewek to duża przepuszczalność tlenu. Poza tym są dość twarde. Soczewki twarde zawsze dopasowuje się indywidualnie. Soczewki miękkie cieszą się bardzo dużą popularnością. Nie muszą być dopasowywane indywidualnie, a zatem można je bez problemu zakupić w aptece czy przez internet. Wszystko dlatego, że cechuje je bardzo elastyczna struktura. Nie są one jednak tak trwałe jak soczewki twarde. Na rynku dostępne są soczewki miękkie trzymiesięczne, miesięczne i jednodniowe, jak np. soczewki Dailies Total 1.

Rodzaje soczewek kontaktowych - najważniejsze różniceSoczewki miesięczne a jednodniowe

Wśród soczewek miękkich najczęściej kupowane są te miesięczne i jednodniowe. Soczewki jednodniowe to bardzo dobry wybór w sytuacji, kiedy soczewki nosi się naprzemiennie z okularami. Soczewki jednodniowe sprzedawane są w opakowaniach po kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Wszystko zależy od producenta. Taką soczewkę zakłada się rano, a wieczorem zdejmuje i po prostu wyrzuca. Na drugi dzień zakłada się nową. Takie rozwiązanie to także oszczędność na płynie służącym do przechowywania soczewek kontaktowych. Pamiętać jednak trzeba, aby kupowane soczewki jednodniowe cechowały się wysoką jakością. Tak jest choćby w przypadku wspomnianych już soczewek Dailies Total 1. Dzięki temu ma się gwarancję, że na pewno spełniać będą one swoje zadanie i są bezpieczne dla oczu. Soczewki miękkie są powszechnie dostępne na rynku, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z ich doborem.