Lekarstwo na stres

Szaleńcze tempo dzisiejszego życia jest źródłem wielu stresów. Duże wymagani, brak stabilizacji czy niepewność jutra to czynniki, które nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. Często kończy się to wizytą u psychiatry.

Kiedy jesteśmy ciągle zestresowani i pełni niepokoju, lekarz przepisze nam leki na uspokojenie. Takie działanie mają między innymi antydepresanty. Do wyboru jest cały wachlarz tych lekarstw, o różnej cenie, skutkach ubocznych i efektywności działania. Ważne, aby psychiatra tak dobrał lek, aby pomógł nam jak najlepiej przy jednoczesnej minimalizacji skutków ubocznych.

Nieraz pozostaje metoda prób i błędów, bo na działanie leku trzeba trochę poczekać - zazwyczaj około czterech tygodni. Jeśli ktoś jest niecierpliwy, to duży problem. Czasem jednak bywa tak, że leki na uspokojenie inne niż antydepresanty są lepszym wyborem. Ich natychmiastowe działanie i wysoka skuteczność to główne zalety. Niestety, podczas ich używania jest duże ryzyko uzależnienia. Należy je brać pod ścisłą kontrolą lekarza i z umiarem. Może wystąpić mechanizm uzależnienia taki sam, jak w wypadku narkotyków czy alkoholu.

Najważniejszą rzeczą jest znalezienie empatycznego i doświadczonego specjalisty, który nas wysłucha i skutecznie pomoże.