Szaleńcze tempo dzisiejszego życia jest źródłem wielu stresów. Duże wymagani, brak stabilizacji czy niepewność jutra to czynniki, które nie mają dobrego wpływu na nasze zdrowie. Często kończy się to wizytą u psychiatry.

Kiedy jesteśmy ciągle zestresowani i pełni niepokoju, lekarz przepisze nam leki na uspokojenie. Takie działanie mają między innymi antydepresanty. Do wyboru jest cały wachlarz tych lekarstw, o różnej cenie, skutkach ubocznych i efektywności działania. Ważne, aby psychiatra tak dobrał lek, aby pomógł nam jak najlepiej przy jednoczesnej minimalizacji skutków ubocznych.

Nieraz pozostaje metoda prób i błędów, bo na działanie leku trzeba trochę poczekać - zazwyczaj około czterech tygodni. Jeśli ktoś jest niecierpliwy, to duży problem. Czasem jednak bywa tak, że leki na uspokojenie inne niż antydepresanty są lepszym wyborem. Ich natychmiastowe działanie i wysoka skuteczność to główne zalety. Niestety, podczas ich używania jest duże ryzyko uzależnienia. Należy je brać pod ścisłą kontrolą lekarza i z umiarem. Może wystąpić mechanizm uzależnienia taki sam, jak w wypadku narkotyków czy alkoholu.

Najważniejszą rzeczą jest znalezienie empatycznego i doświadczonego specjalisty, który nas wysłucha i skutecznie pomoże.