Prawidłowe wyśrodkowanie i odpowiednie napięcie pasa bieżni elektrycznej to nie tylko cichsza i bardziej płynna praca urządzenia, ale także wolniejsze zużycie pasa, silnika i innych elementów mechanicznych takiego sprzętu. Co warte podkreślenia, odpowiednio wyśrodkowane i napięte   mają znacznie dłuży okres żywotności niż pasy, w przypadku których o tego typu zabiegach konserwacyjnych zapomniano. Oczywiście na żywotność pasa wpływa nie tylko jego właściwe ustawienie, ale także systematyczne smarowanie i intensywność eksploatacji. To naturalne, że pasy ulegają stopniowemu ścieraniu i po prostu, co pewien okres czasu, trzeba wymieniać je na nowe. Czas eksploatacji nowego pasa do bieżni można jednak znacząco wydłużyć, trzeba jedynie pamiętać o jego właściwej konserwacji.

Kiedy trzeba wyregulować ustawienie pasa bieżni?

pas do bieżni

Jeśli podczas pracy urządzenia zauważymy, że pas bieżni krawędziuje lub uległ widocznemu gołym okiem przesunięciu w jedną stronę, wtedy nie ma najmniejszych wątpliwości, że trzeba go wyśrodkować. W większości sytuacji przesunięcie pasa bieżni trudno jednak zauważyć przy niskich obrotach urządzenia. Dopiero wówczas, gdy bieżnię podkręcimy na wyższe obroty, zaczynamy dostrzegać wyraźne przesunięcie pasa w jedną stronę. O złym ustawieniu pasa sygnalizować może również dźwięk tarcia pasa o krawędź bieżni lub słyszalne bicie. Gdy już widzimy, że pas do bieżni, a konkretnie jego ustawienie wymaga pewnej korekty, taką regulację możemy przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy serwisu/firmy specjalizującej się w konserwacji bieżni treningowych.

Jak wyregulować ustawienie pasa bieżni?

Jeśli mamy umowę z serwisem sprzętu treningowego, korektę ustawienia i napięcia pasa bieżni możemy zlecić właśnie takiej firmie. Jeśli nie chcemy czekać na serwis i nie boimy się utraty ochrony gwarancyjnej na sprzęt, korektę ustawienia pasa możemy wykonać samodzielnie. W większości dostępnych na rynku urządzeń, pasy do bieżni są bardzo łatwe do naciągnięcia i wypośrodkowania. Wystarczy dotrzeć do śrub regulacji, które zwykle ukryte są pod obudową urządzenia. Śrubę po stronie przesunięcia pasa delikatnie przekręcamy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, a śrubę po przeciwnej stronie urządzenia przekręcamy w taki sam sposób tylko w kierunku odwrotnym. Po dokonaniu korekty włączamy urządzenie i obserwujemy czy położenia pasa bieżni uległo wypośrodkowaniu. Jeśli pas jest wciąż przesunięty, próbujemy śruby podkręcić nieco mocniej. Gdy takie działanie nie przynosi rezultaty, sprawdzamy napięcie pasa i ewentualnie zwiększamy lub zmniejszamy jego naprężenie.