Sztućce to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Tego typu przedmioty są niezbędne podczas przygotowywania i spożywania codziennych posiłków, a także przy podejmowaniu gości na uroczystej kolacji i przy wielu innych, często mniej oficjalnych okazjach.

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów sztućców, różniących się od siebie wyglądem, trwałością i funkcjonalnością. Każda z tych różnic jest pochodną rodzaju materiału użytego do ich produkcji. Największą popularnością cieszą się oczywiście zestawy sztućców wykonanych ze stali nierdzewnej, ale w sprzedaży znaleźć możemy również sztućce zrobione ze srebra lub posrebrzane, sztućce ze złotymi wstawkami, sztućce drewniane, tytanowe czy zrobione z jakiegoś rodzaju tworzywa sztucznego. Jakie są ich właściwości i które z nich wybrać?

Sztućce ze stali nierdzewnej – zestaw sztućców stalowych to podstawa wyposażenia praktycznie każdego domu. Tego typu sztućców używa się na co dzień i przy specjalnych okazjach. Z takich sztućców korzystają zarówno osoby prywatne, jak i restauracje czy inne podmioty zajmujące się serwowaniem posiłków. Zaletą sztućców wykonanych ze stali nierdzewnej jest przede wszystkim ich atrakcyjna cena – zestawy sztućców stalowych są znacznie tańsze od zestawów sztućców posrebrzanych, srebrnych czy tytanowych. Ich niewątpliwym plusem jest także chłodna elegancja oraz bardzo duża trwałość.

Sztućce srebrne i posrebrzane

ztućce zawinięte w czerwoną wstążkęTen rodzaj sztućców uznawany jest za wyjątkowo elegancki, w związku z czym najczęściej sięga się po niego przy specjalnych okazjach. Dawniej zestawy sztućców srebrnych znajdowały się na wyposażeniu każdego eleganckiego domu. Dziś częściej traktowane są jako rodzaj przedmiotu kolekcjonerskiego lub przedmiotów o wartości sentymentalnej. Oczywiście wciąż można zakupić fabrycznie nowe zestawy srebrnych lub posrebrzanych sztućców w eleganckich walizeczkach – takie zestawy do doskonały pomysł na efektowny prezent ślubny lub ekskluzywny upominek na nowe mieszkanie.

Sztućce drewniane

To wyjątkowo designerka wersja sztućców, raczej rzadko spotykana ze względu na małą trwałość i niski poziom funkcjonalności. Drewno częściej wykorzystywane jest jako element wykończenia sztućców – ich trzonków. Kolekcje sztućców w tego typu wersji są już zdecydowanie częściej spotykane.

Sztućce tytanowe

To wyjątkowo trwałe sztućce, które swym wyglądem przypominają sztućce stalowe. W odróżnieniu od tych pierwszych są jednak znacznie lżejsze. Tytan wykorzystywany jest najczęściej do produkcji sztućców turystycznych, które ze swej natury powinny charakteryzować się niską wagą i podwyższoną trwałością. Oczywiście na rynku znajdziesz również obiadowe zestaw sztućców tytanowych.