Bieganie to jedna z najprostszych aktywności fizycznych. Do jej uprawiania najczęściej nie potrzebujemy nic więcej, prócz samych chęci. To właśnie z motywacją mamy największe problemy. Gdy chcemy pobiegać wystarczy nam odpowiednie obuwie i strój adekwatny do pory roku. Nie potrzebujemy innych osób i drogiego sprzętu. Tylko jak się zmotywować? Być może wymienienie kilku zalet dotyczących biegania pomoże ci w wybraniu się na pierwszy bieg. Więc dlaczego warto biegać?

Bieganie wytwarza endorfiny

Wzmożona aktywność fizyczna wytwarza endorfiny w naszym mózgu. Endorfiny, to hormony szczęścia, które wytwarzają się w naszym mózgu, również gdy się śmiejemy. Możemy usłyszeć mnóstwo historii osób, które były przygnębione i nie miały dobrego dnia. Potem poszły pobiegać, a po powrocie były radosne, jakby właśnie spotkały miłość swojego życia. Tak właśnie działa bieganie na nasz umysł. Pozwala nam się wyluzować i spojrzeć na nasze problemy z dystansu. Któż z nas nie potrzebuje tego w dzisiejszych czasach?

Lepszy sen

Po wyczerpującym biegu lepiej się śpi. Osoby, które często skarżą się na problemy z zasypianiem i przerywanym snem, po rozpoczęciu regularnych treningów biegowych, zauważają sporą poprawę. Organizm jest zmęczony, więc często osoby mające problemy ze snem twierdzą potem, że: "od kilku dni śpią jak dziecko". Rozwój technologiczny nie wpływa dobrze na nasz sen. Często tuż przed zaśnięciem korzystamy z urządzeń mobilnych, które utrudniają późniejsze zaśnięcie. Czasy, w których żyjemy, są bardzo stresujące. Nasz umysł często musi odbierać bardzo dużą liczbę informacji, w krótkim czasie. Sen ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jeśli więc bieganie może pomóc nam w tym aspekcie - powinniśmy z niego skorzystać.

Zdrowe i kondycja organizmu

Bieganie pobudza krążenie krwi i przyspiesza akcję serca. Dzięki temu możemy poprawić nasze zdrowie. Według profesora Wiesława Osińskiego bieganie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nawet do 50%. W czasach, gdy rak to prawdziwa plaga, ten argument wydaje się być jednym z najsilniejszych, które wytargają nas z ciepłego mieszkania na bieżnię nawet zimą. Wtedy jednak musimy pamiętać o czapce, rękawiczkach i zakrytej szyi, ponieważ nieumiejętny ubiór podczas biegu, może przyczynić się do zachorowania na grypę - a tego chyba każdy z nas chce uniknąć. Dodatkowo bieganie może zmniejszyć o około 45% choroby układu sercowo-naczyniowego.