Cukier owiany jest złą sławą - któż z Was nie słyszał choćby określenia "biała śmierć"? Wydaje się jednak, że trudno się bez niego obejść - nic bardziej mylnego! Można go zastąpić przynajmniej na kilka sposobów. Wystarczy sięgnąć po zdrowe zamienniki. I to im poświęcam dzisiejszy wpis.

Co złego w cukrze?

W 2015 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała o zredukowanie konsumpcji cukrów prostych do poziomu ok. 5% dawki dziennej kalorii. Po przeliczeniu wychodzi więc na to, że nie powinniśmy przekraczać dziennie ok. 25 g, czyli 5 łyżeczek cukru*. Wydaje się niedużo, ale jeśli biorąc pod uwagę nie tylko białe kryształki dodawane przez nas do kawy czy herbaty, ale również cukier jako składnik syropów, miodu i soków owocowych, wówczas zdajemy sobie sprawę, jak łatwo tę dawkę przekroczyć. [caption id="attachment_330" align="alignright" width="300"]syrop klonowy Syrop klonowy jako naturalny zamiennik cukru[/caption] Zmniejszenie limitu spożycia cukrów prostych to odpowiedź na falę otyłości, związaną z nadużyciami w ich konsumpcji. Mimo iż cukier dostarcza energii, spala się ona równie szybko co pojawia, a jeśli organizm jej nie potrzebuje, zamienia się ona w tłuszcz.

Zdrowe zamienniki cukru

Czego więc używać do słodzenia gorących napojów i wypieków?

  • syrop z agawy - pozyskuje się go z kaktusów naturalnie rosnących w Meksyku, a jego smak zależny jest od barwy - im jaśniejszy, tym łagodniejszy. W swoim składzie ma fruktozę oraz inulinę o pozytywnym działaniu na układ pokarmowy.
  • syrop klonowy - posiada karmelowy smak z łagodną owocową nutą. Pozyskiwany jest z odparowanego soku z pnia klonu. Chociaż zawiera dużo cukru, jest przy tym mniej kaloryczny niż "zwykły" cukier, a w dodatku posiada takie substancje odżywcze jak: fosfor, magnez czy witaminy z grupy B.
  • syrop daktylowy - to bogate źródło witamin: A, B1, B2 i soli mineralnych, szczególnie potasu.
  • stewia - pochodzi z roślin rosnących w Ameryce Południowej. Co ciekawe, jest 150-300 razy słodsza od cukru, a ma zero kalorii! Niestety pod względem substancji odżywczych jest jałowa, dlatego nie poleca się jej spożywania w nadmiarze.

Oprócz substancji słodzących pozyskiwanych w naturalny sposób istnieją też substytuty cukru wytwarzane chemicznie. Do nich zalicza się m.in. ksylitol - otrzymywany na drodze redukcji ksylozy ze słomy kukurydzianej czy drzewa brzozowego, melasa z trzciny lub karobu lub cukier nierafinowany. A Wy, co polecacie zamiast kostki cukru? * Przy czym jest to uśredniona wartość, ponieważ w przypadku różnych osób dzienne spożycie kalorii może być inne, np. 2000 kcal, 1800 kcal itd..