Superfoods, inaczej super żywność, to naturalne produkty mające ponadprzeciętną zawartość składników odżywczych: minerałów, witamin i przeciwutleniaczy, dzięki którym łatwiejsze jest zachowanie zbilansowanej diety. Ponieważ lista super produktów jest dość długa, możemy na niej znaleźć zarówno żywność występującą w Polsce, jak i pochodzącą z egzotycznych zakątków świata, jak np. quinoa, jagody goji, algi. Dowiedzcie się, które z rodzimych składników można zaliczyć w poczet superfoods i z powodzeniem włączyć je do codziennej diety.

1. Siemię lniane

Bogate w lignany - specjalną grupę antyoksydantów, które walczą z wolnymi rodnikami oraz przyczyniają się do optymalizacji gospodarki hormonalnej. Ponadto siemię jest źródłem dobroczynnych tłuszczy omega-3 i błonnika pokarmowego.

2. Żurawina

Owoce żurawiny, znane są głównie jako skuteczny środek w zwalczaniu infekcji dróg moczowych i stanów zapalnych dziąseł. A to za sprawą proantocyjanid - związków, które chronią błony narządów przed przyleganiem do nich bakterii. Owoce są również bogatym źródłem antyoksydantów, flawonoidów, witaminy C i beta-karotenu, które wspomagają układ krążenia, obniżają poziom złego cholesterolu, a podnoszą dobrego.

3. Jarmuż

Ta zielona, niepozorna roślina to w rzeczywistości kopalnia składników odżywczych: od minerałów takich jak fosfor, żelazo, cynk i białko, przez witaminy A, B, C, E i K, aż po przeciwutleniacze, które chronią organizm przed starzeniem i tworzeniem się komórek nowotworowych.

4. Dynia

Dynie

Jest warzywem, które warto spożywać w okresie jesienno-zimowym, z uwagi na wspieranie naszej odporności. Zawiera w sobie duże pokłady witaminy A i C, a ponadto błonnik i karotenoidy, które wzmacniają nasze oczy i zapobiegają chorobom serca i nowotworom.

5. Kasza jaglana

Ta bezglutenowa kasza jako jedna z niewielu produktów zbożowych ma działanie zasadotwócze, dzięki czemu odkwasza organizm. Ponadto jest źródłem mnóstwa minerałów, np. krzemu, fosforu, potasu, witamin z grupy B. Chroni przed miażdżycą, jest też świetnym pożywieniem w trakcie infekcji, pomagając w usuwaniu śluzu z górnych dróg oddechowych. Chcąc skorzystać z cennych właściwości produktów z gamy tzw. superfoods, nie musimy od razu sięgać po egzotyczne warzywa, kasze i owoce, ponieważ super żywność z powodzeniem znajdziemy w polskich sklepach i w polskich ogródkach. Używanie rodzimych superfoods pozwoli nam nie tylko na wzbogacenie diety, ale również na zaoszczędzenie na bądź co bądź drogiej egzotycznej super żywności. A jakie polskie superfoods znacie i stosujecie Wy?