Planujecie zacząć praktykę jogi? To wspaniale! Dla mnie póki co to najlepsza z form aktywności fizycznej i nie wyrzekłabym się jej za nic! Pewnie zastanawiacie się, od czego zacząć. Podpowiem: od wyboru maty do ćwiczeń. Można oczywiście skorzystać z mat dostępnych w klubach jogi, ale osobiście, ze względów higienicznych wolę mieć własną, tym bardziej, że świadomie dobieram ją do własnych potrzeb. Jak więc wybrać matę, która posłuży nam na lata?

Długość i szerokość maty

Dostępne w sklepach maty mierzą od 172 do 216 cm, najpopularniejsze mają 180-185 cm długości. Wybierajmy maty dłuższe od naszego wzrostu o kilkanaście cm. Standardowa szerokość maty do jogi to ok. 60 cm, ale w sklepach możemy też spotkać szerokie na 66, 72 i 80 cm. Decyzję o szerokości powinniśmy dopasować do budowy ciała, jeśli więc jesteśmy szersi w biodrach i ramionach, wybierzmy matę o mniej standardowych parametrach.

Jaka grubość?

[caption id="attachment_270" align="alignright" width="300"]ćwiczenie jogi Maty dobierajmy do poziomu zaawansowania naszej praktyki jogi oraz pod kątem komfortu ćwiczeń.[/caption] Od tego parametru w gruncie rzeczy zależy komfort ćwiczeń. Cienka mata - do 3,5 mm, z uwagi na lekkość, to najwygodniejsze rozwiązanie, jeśli często się z nią). W zwykłej praktyce wystarczą maty o grubości 3-4 mm. Cieńsze będą świetnym rozwiązaniem w podróży. Grubsze maty zapewniają lepszą amortyzację obciążeń. W związku z tym najlepiej sprawdzą się w przypadku jogi dynamicznej i zaawansowanej praktyki. Będą też idealne do praktykowania jogi w domu, z uwagi na brak konieczności ich transportu.

Jaki materiał?

Wybór materiału przekłada się bezpośrednio na trwałość maty, jej właściwości antypoślizgowe i łatwość czyszczenia. Maty do jogi mogą być produkowane z materiałów syntetycznych i naturalnych. Najpopularniejsze i najtańsze są wykonane z PVC (polichlorku winylu). Jeśli nie znamy dokładnie składu, ryzykujemy ćwiczenie na macie z zawartością szkodliwych i toksycznych substancji, dlatego wybierając matę z PVC, zwróćmy uwagę, by posiadała certyfikat Oeko-Tex, który jest przyznawany produktom wolnym od substancji szkodliwych w stężeniach mających zły wpływ na zdrowie, w tym m.in. metali ciężkich, pestycydów, formaldehydu. Maty z PVC są najłatwiejsze w czyszczeniu. Innym tworzywem jest TPE - elastomerowa pianka termoplastyczna, maty z niej zrobione są przyjazne środowisku i biodegradowalne, podobnie jak kauczuk, z którego wykonany jest ostatni rodzaj mat. Te zapewniają lepszą wytrzymałość, przyczepność i absorpcję potu, jednak są nieco cięższe i posiadają charakterystyczny zapach. Najlepiej czyścić je za pomocą specjalnych preparatów do mat kauczukowych.

Cena

Zakres cenowy mat jest dość spory. Maty z PCV o dość dobrych parametrach kupimy już za ok. 100 zł. Więcej o 20-50 zł. wydamy na maty z TPE. Do najdroższych należą maty kauczukowe, których ceny zaczynają się od ok. 200 zł. Nie warto jednak uzależniać swojego wyboru tylko od kosztu. Myślmy długofalowo - kupując tańsze maty, mające gorsze parametry narażamy się na częstszą ich wymianę, natomiast mata z wyższej półki zostanie z nami na lata. Wymieniłam wg mnie najważniejsze cechy mat do jogi, które powinniśmy brać pod uwagę przy zakupach. Ale pozostaje jeszcze kilka innych kryteriów. A czym Wy jeszcze kierujecie sie przy wyborze i jakie macie doświadczenia z matami?