Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego dotyczą szerokiego grona pacjentów, które skutecznie uniemożliwiają podjęcie pracy, a nawet utrudniają funkcjonowanie w codziennym życiu i realizacji własnych marzeń. Aby zmniejszyć uporczywy ból, poleca się wykorzystanie leczenia zachowawczego, które przy systematycznym wykonywaniu przyniosą oczekiwane rezultaty.

Aby jednak rehabilitacja kręgosłupa była skuteczna, należy zadbać o spełnienie kilku, szalenie ważnych czynników. Przede wszystkim konieczne jest trafne postawienie diagnozy i na tej podstawie dobranie właściwej formy terapii. Pacjent zobowiązany jest do aktywnego uczestnictwa w całym procesie rehabilitacji, zaś fizjoterapeuta do kontroli efektów usprawniania.

Niestety, część pacjentów kierowana jest na leczenie operacyjne i w ich przypadku konieczne jest zastosowanie rehabilitacji pooperacyjnej, tym bardziej jeśli coraz częściej pojawiają się nawroty dolegliwości bólowych kręgosłupa. Często zdarza się, że chorzy w czynnościach dnia codziennego wykonują prace pomijając odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W konsekwencji przeciążają jego tkanki oraz miednicę, co powoduje dolegliwości bólowe. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi rehabilitacja. Bielsko-Biała jest miejscowością, która oferuje liczne zabiegi mające na względzie eliminację bólu i przywrócenie pacjenta do pełnej sprawności, np. http://medicon.slask.pl/webpage/rehabilitacja-i-fizykoterapia.html. Jej zadaniem jest bowiem usprawnienie możliwości funkcjonalnych odcinka lędźwiowego kręgosłupa, adaptacja chorego do bezpiecznego uprawiania aktywności sportowych, a także przyswojenie zasad ergonomii w codziennym życiu. Połączenie wszystkich tych aspektów gwarantuje nie tylko eliminację towarzyszących na co dzień dolegliwości bólowych, ale również podniesienie własnego komfortu. Rehabilitanci zapewnią powrót do normalnego funkcjonowania, przy okazji zaznajamiając pacjentów z prawidłowymi zachowaniami, które pozwolą im na życie bez bólu i stresu.