Wielu rodziców poszukuje rzetelnych informacji na temat mleka modyfikowanego. Jest to bezpieczna alternatywa dla pokarmu pochodzącego od matki. Mleko modyfikowane podaje się maluchom, kiedy rodzicielka nie może karmić lub kiedy ma ona za mało mleka. Na rynku znajduje się wiele rodzajów mleka, są one dostosowane do wielu i potrzeb dzieci. Warto wiedzieć czym się kierować przy wyborze i o czym pamiętać karmią dzieci mlekiem modyfikowanym.

Najważniejsze informacje o mleku modyfikowanym

Mleko modyfikowane najczęściej powstaje na bazie krowiego mleka. Proces jego wytwarzania zmienia jednak proporcje poszczególnych składników. Dodatkowo, dodaje się także szereg niezbędnych witamin np. A, C, E oraz probiotyki, jod i żelazo. Zależnie od producenta i przeznaczenia mleko może się różnić formułą. Producenci dbają o to, aby jak najbardziej wiernie naśladowało ono mleko matki.

Rodzaje mleka modyfikowanego

mleko modyfikowaneMleko modyfikowane można podzielić na mleko początkowo, mleko następne oraz mleko junior.

Mleko początkowe przeznaczone jest dla dzieci, poniżej 6 miesiąca życia. Może mieć ono różne formuły zależnie od potrzeb maluchów. U starszych dzieci stosuje się mleko następne. Zawiera ono w swoim składzie więcej minerałów i białka. Jest bardziej pożywne od standardowego mleka krowiego, ponieważ dodano do niego minerały, żelazo i witaminy. Starszym dzieciom, które mają już więcej niż rok, można zacząć podawać mleko junior. Jednak w tym okresie, można już podać maluchowi pełnotłuste mleko od krowy, a także inne pokarmy stałe.

Mleko modyfikowane trzeba odpowiednio przygotować. Zależnie od rodzaju wykorzystywanej formuły i metod może to trwać nawet kilkadziesiąt minut. Większość produktów, można nabyć pod postacią suchego mleka w proszku, które jest pakowane w specjalnych puszkach. Aby je przygotować, należy odmierzyć odpowiednią ilość miarką i zalać przegotowaną, ciepłą wodą.  Warto zaznaczyć, że niektóre marki udostępniają mleko modyfikowane w saszetkach, które zawierają odpowiednie ilości produktu. Są to trochę droższe pozycje.

Często stosowanym produktem jest także mleko modyfikowane na noc. Zawiera ono dodatek płatków zbożowych, które pomagają niemowlętom lepiej przespać noc. Są one jednak przeznaczone jedynie dla dzieci, które ukończyły szósty miesiąc życia. Jeżeli jednak maluch ma tendencje do nadwagi lepiej zrezygnować z tego typu produktów.

Mleko modyfikowane jest zdrowe i dzięki swojemu unikatowemu składowi jest ono doskonałą alternatywą dla mleka matki.