Joga cieszy się coraz większą popularnością. Jest dostępna dla osób w różnym wieku, do jej uprawiania potrzebny jest właściwie tylko wolny czas, a można na tym zyskać pod względem fizycznym i mentalnym. Poza strojem jedynym koniecznym akcesorium jest mata. Wybór tego atrybutu nie jest jednak łatwy, gdyż dostępnych jest wiele rodzajów. Z kolei źle dobrana może skutecznie zniechęcić do ćwiczeń, zwłaszcza początkujących. Na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru?

Materiał

maty do jogi

W większości szkółek czy klubów fitness dostępne są maty do jogi do ogólnego użytkowania, lecz jest to rozwiązanie mało higieniczne, więc warto zaopatrzyć się we własny sprzęt tego typu. Zwłaszcza, że wtedy można dopasować ją idealnie pod swoje parametry, a przy okazji można z niej korzystać choćby w domu. Kluczowym aspektem w kontekście podejmowania decyzji jest materiał wykonania. Największą popularnością cieszą się maty do jogi z PVC - choć jest to sztuczna powierzchnia, to nie trzeba się jej obawiać, jeśli wybierze się akcesoria od sprawdzonych producentów, którzy posiadają certyfikaty bezpieczeństwa, gwarantujące, że w składzie nie ma żadnych szkodliwych substancji. Mają one kilka plusów: przede wszystkim są trwałe i proste w pielęgnacji, gdyż można je czyścić intuicyjnie, a nawet w pralce. Poza tym na rynku można znaleźć duży wybór takich mat i to w korzystnych cenach (np. tu: https://yogabazar.pl/pol_m_Mata-do-jogi-164.html). Pewnym minusem jest natomiast fakt, iż muszą się one nieco wyrobić, gdyż początkowo mogą się trochę odkształcać i być nieco śliskie. Innym często spotykanym wariantem są wersje kauczukowe. Nie są tak trwałe jak te z PVC, lecz są naturalne i zdecydowanie najbardziej antypoślizgowe. Są też nieco cięższe i początkowo dość specyficznie pachną. Więcej uwagi trzeba także przykładać do ich czyszczenia, gdyż nie można stosować detergentów oraz ich namaczać. Czasem przy produkcji mat wykorzystuje się też poliuretan, lecz zwykle tworzy się z niego tylko wierzchnią warstwę, podczas gdy reszta jest z PVC lub kauczuku. Ciekawym wariantem są też maty do jogi z pianki termoplastycznej, bardzo miękkie i lekkie. Dobrze sprawdzają się choćby przy pilatesie. Rzadziej stosuje się specyficzne wersje z mikrofibry czy bawełny.

Na jakie inne kryteria zwrócić uwagę?

Drugim najważniejszym aspektem jest grubość. Co do zasady - im grubsze są maty do jogi, tym lepszą dają amortyzację i są bardziej wytrzymałe, lecz co za tym idzie droższe. Najlepiej sprawdzają się zatem opcje grube, a więc w okolicach 5-8 mm, choć większość rynkowych produktów oscyluje w granicach 3-4 mm. Cieńsze wersje nadadzą się raczej głównie do podstawowych ćwiczeń wykonywanych na stojąco. W kontekście wymiarów, matę trzeba dobrać pod kątem wzrostu. Najlepiej jeżeli mata będzie przynajmniej dziesięć centymetrów dłuższa, co daje odpowiedni zapas i komfort. Podobnymi kryteriami trzeba się kierować przy jej szerokości.