Kłopoty ze snem, bezsenność, duże trudności w zasypianiu lub płytki sen i częste wybudzanie się w nocy to dolegliwości, z którymi spotyka się coraz większe grono ludzi. Po tak nieudanej nocy człowiek jest rano niewypoczęty, zmęczony, rozdrażniony, a przy tym odczuwa spadek koncentracji. W takim stanie trudno pracować lub uczyć się. Nie można również prowadzić pojazdów mechanicznych. Czy można zatem skutecznie walczyć z problemem, a jednocześnie nie uszkodzić organizmu? Okazuje się, że są na to sposoby.

Tabletki - ale jakie

Wiele osób szuka porady u specjalisty dopiero wtedy, gdy objawy są już na prawdę zaawansowane, a oni sami nie mogą już poradzić sobie z problemem. Aby osiągnąć szybki efekt lekarze przepisują silne środki nasenne, które działają trochę na zasadzie uderzenia młotkiem w głowę. Człowiek zasypia szybko, jednak nie jest to pełnowartościowy sen, w którym są zachowane wszystkie jego fazy. Minusem leków jest wysokie ryzyko uzależnienia, które pojawia się przy długotrwałym zażywaniu. Warto na początek sięgnąć po łagodniejszy suplement, jakim jest melatonina. Cena preparatu nie jest wysoka, a przy tym środki zawierające melatoninę są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu.

Melatonina - co to takiego

Melatonina jest naturalnym regulatorem naszego cyklu dobowego. Odpowiada za równowagę procesów biochemicznych, dzięki którym zapadamy w sen o właściwej porze, a także budzimy się kiedy trzeba. Hormon snu jest wydzielany w niewielkim gruczole umiejscowionym w mózgu - szyszynce. Tutaj powstają również inne niezbędne związki chemiczne, jak hormon wzrostu. Zaburzenie wydzielania melatoniny może być pierwszym sygnałem, że z naszym ciałem dzieje się coś niedobrego. Jeżeli towarzyszą temu również inne objawy, warto skonsultować to ze specjalistą. Może to oznaczać, np. guza szyszynki lub inne choroby, np. o podłożu psychicznym.

Wahania poziomu hormonów we krwi

Poziom melatoniny we krwi jest różny o różnych porach dnia i nocy. W dzień, kiedy jest jasno, melatonina nie jest wydzielana do krwi, a my pozostajemy aktywni. Wraz z upływem dnia, kiedy zaczyna się ściemniać, jej poziom zaczyna rosnąć. Jeżeli tak się nie dzieje, potrzebna jest syntetyczna melatonina. Cena jednego opakowania nie jest wysoka, dlatego warto wcześniej wypróbować suplementację.