Zapewne wielu z Was słyszało o popularnym w ostatnim czasie napoju pochodzącym z ameryki południowej, jakim jest Yerba Mate. To doskonała alternatywa dla kawy, którą pijemy nie tylko dla smaku, ale także, by pobudzić się o poranku, bądź odświeżyć umysł i organizm po południu. Co więcej, niektórzy twierdza, że picie Yerby jest zdrowsze! Taki napój również zawiera kofeinę, która oddziałuje na organizm, jednak jest ona uboższa o szkodliwe składniki, które znajdziemy w kawie. Warto również dodać, że dobrze przyrządzona Yerba posiada dużo lepsze właściwości energetyzujące niż kawa. Sekret tkwi jednak w procesie parzenia, jeżeli przeprowadzimy go we właściwy sposób, z pewnością uda nam się uzyskać zdrowy napój, który w dodatku zapewni „kopa” na cały dzień.

Jak parzyć Yerbę?

yerba mateWiele osób, które zdecydowały się zacząć pić taki napój herbaciany, zastanawia się na tym, jak zaparzyć Yerba Mate? Jeżeli wykonamy to dobrze, nie tylko otrzymamy bardzo ciekawy smak oraz energię na cały dzień, ale również zachowamy szereg właściwości zdrowotnych, z których to znana jest ta roślina. Sposobów jest kilka – Yerba Mate możemy parzyć ciepłą wodą (70-80*C) lub zimną (wręcz lodowatą). Ostrokrzew paragwajski, bo tak też przyjęło się nazywać roślinę, o której mówimy, uwolni swoje właściwości zarówno w jednym, jak i drugim przypadku.

Poszczególne warianty Yerby

Yerba Mate można zaparzyć w wodzie o różnej temperaturze, a poszczególne sposoby wiążą się z różnymi wariantami smakowymi tego napoju. Terrere to Yerba przyrządzana na zimno – charakteryzuje się delikatnym smakiem i umiarkowaną mocą, aczkolwiek doskonale sprawdza się w roli napoju, który ugasi nasze pragnienie w ciepłe dni. Parzenie Yerby w letniej wodzie (30-40*C) jest możliwe, aczkolwiek należy pamiętać, że liście muszą być dłużej zanurzone tak, aby otrzymać pełnowartościowy napar. Korzystając z wyższej temperatury ok. 90*C trzeba z kolei bardzo szybko wyjąć liście, gdyż ich przetrzymanie spowoduje gorzki smak napoju. Najpopularniejsza wersja Yerby, która prawdopodobnie da największego kopa, to ta parzona w 70-80*C. Po więcej detali, informacji warto spojrzeć tutaj: yerba mate - zobacz instrukcję parzenia. Pamiętajmy również, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma więcej niż jedno imię, nie tylko przez proces parzenia, lecz również sam rodzaj naparu. Warto tutaj pokusić się o próby poeksperymentowania, pamiętajmy jednak  że przede wszystkim ma to nam smakować.