Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna. Nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale również dla dobrego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, aby o nią zadbać. Nie trzeba w tym celu udawać się do siłowni czy klubu fitness. O swoją kondycję fizyczną dbać można także w domu. Warto jednak w tym celu zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przykładem może być bieżnia treningowa.

Rodzaje bieżni treningowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje bieżni treningowych. Do użytku domowego najlepiej nadadzą się dwa z nich. Pierwszy rodzaj bieżni to bieżnia magnetyczna. W tym modelu pas do bieżni wpędzany jest w ruch przez osobę ćwiczącą. Za pomocą marszu lub biegu. Bieżnia magnetyczna wyposażona jest w możliwość regulacji pochylenia bieżni oraz oporu. Nowocześniejsze modele wyposażone są także w ekran informujący ćwiczącego o szybkości biegu czy ilości spalonych kalorii. Bieżnie magnetyczne nie posiadają jednak możliwości wyboru różnych programów treningowych dostosowanych do możliwości ćwiczącego. Taką funkcję posiadają bieżnie elektryczne. Wyposażone są one także w silnik wpędzający w ruch pas do bieżni. Prędkość ustawia się wybierając odpowiedni program na ekranie. Dodatkowo bieżnie elektryczne wyposażone są często także w dodatkowe funkcje takie jak choćby system amortyzacyjny.

Parametry bieżni treningowej

Bieżnia treningowa - jaką wybrać?Wybierając bieżnię treningową zwrócić uwagę należy na jej podstawowe parametry. Pierwszym z nich są parametry silnika. To dotyczy oczywiście bieżni elektrycznych. Im bieżnia posiada większą moc, tym większą prędkość można osiągnąć. Inny ważny czynnik to nachylenie pasa. Dzięki odpowiedniemu nachyleniu możliwe jest, aby pas do bieżni był dokładnie dostosowany do możliwości ćwiczącego. Kolejny ważny parametr to powierzchnia biegania. Ważne jest, aby określić szerokość i długość pasa biegowego. Długość pasa dopasowana musi być do wzrostu osoby ćwiczącej. W innym przypadku ćwiczenia mogą stać się dość uciążliwe. Wspomnieć trzeba także o zakresie amortyzacji. Bieżnia posiadająca odpowiedni zakres amortyzacji jest urządzeniem, z którego korzystać mogą także osoby mające problemy ze stawami.

Dodatkowe funkcje bieżni

Dobra bieżnia treningowa posiadać powinna także dodatkowe funkcje pomocne podczas codziennego treningu. Mowa tu o prezentacji podstawowych pomiarów. Profesjonalna bieżnia elektryczna prezentuje informacje m.in. o czasie spędzonym na bieżni, średniej prędkości biegu, przebytej odległości, ilości spalonych kalorii czy informacje na temat aktualnego pulsu. Wszystko to może znacząco pomóc podczas codziennych ćwiczeń.